Spoje do mestskej časti Párovské Háje z dvoch hodín navýšené tak, aby sem autobusy jazdili každú hodinu. Autobusy aj na doteraz nevyužívaných zastávkach na Golianovej ulici na Čermáni pri obytnom komplexe Martinák.
Toto bude od polovice decembra realitou. Návrhu z dielne mestského úradu dali zelenú aj poslanci mesta.
Mesto aj samotný dopravca evidovali mnoho žiadostí od obyvateľov z Párovských Hájov o posilnenie MHD do tejto mestskej časti. Radnica to chcela urobiť už vlani, pretože pri súčasnom stave mesto neplnilo ani oficiálny Plán dopravnej obsluhy. Návrh však vlani neprešiel komisiou mobility a následne ani hlasovaním v mestskom parlamente.
„Som rád, že poslanci tentokrát povedali áno rozšíreniu obsluhy MHD do Párovských Hájov. Ide o dynamicky sa rozvíjajúcu mestskú časť, jej obyvatelia si zaslúžia kvalitné spojenie so zvyškom mesta. Pozitívnou informáciou pre obyvateľov Čermáňa je, že aj obyvatelia Južnej, Bottovej a Čermánskeho námestia budú mať od 15. decembra autobusové zastávky oveľa bližšie ako doteraz. Obe lokality spája to, že tu máme mladé rodiny, ktorým sa zavedením autobusovej dopravy zlepší kvalita bývania,“ povedal primátor Marek Hattas.
Za zavedenie spojov dlho bojovali aj niektorí poslanci z daných mestských častí. Jarmila Králová z Párovských Hájov poslaneckým kolegom pripomenula, že kým v roku 2020 bývalo v tejto mestskej časti 1 050 obyvateľov, o štyri roky neskôr toto číslo poskočilo na 1 523 obyvateľov. Reálne je tu však ešte viac ľudí, no nie všetci si sem stihli prehodiť trvalý pobyt. Králová podotkla, že k autobusom prímestskej dopravy je to ďaleko, obyvatelia Párovských Hájov by museli šliapať takmer 1,5 kilometra v tme a po ceste, keďže k hlavnej ceste, kadiaľ prímestské spoje jazdia, nevedie žiaden chodník.
Aj poslanec za Čermáň Róbert Rathouský pripomenul, že obyvatelia obytného súboru Martinák dlhodobo poukazovali na to, že ak by chceli využiť MHD, majú obmedzené možnosti, pretože zastávky sú od ich bytov vzdialené. Tie doterajšie boli až na Železničiarskej či na Dolnočermánskej ulici.
Plán dopravnej obsluhy počíta s aspoň jedným spojom za hodinu, v čase špičky s dvoma. Kým interval spojov do Párovských Hájov v čase dopravnej špičky už bol pred pár mesiacmi upravený, v ostatnom čase sem jedenástka doteraz jazdila iba raz za dve hodiny, čo bolo nepostačujúce.
Pokiaľ ide o Martinákové bytovky, sem bude zachádzať linka číslo 9. Výbor mestskej časti sa dlhodobo usiloval o to, aby linka 10 ostala nezmenená a aby zároveň boli využité aj zastávky pri Martinákových bytovkách. Dopravca preto prišiel s návrhom pretrasovania linky 9.
Linka 9 netvorí nosný systém dopravnej obsluhy sídliska Klokočina, je len doplnkovou službou k linkám číslo 24, 32 a ďalším. Jej presmerovanie cez Golianovu je preto najlogickejším riešením. Devina bez nutnosti prestupovania spája najväčšie nitrianske sídlisko Klokočina so Zoborom a Polikliniku Klokočina so Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada Zobor. Toto spojenie ostane aj po novom zachované, keďže linka obslúži zastávku Mikovíniho. Dĺžka jazdnej doby sa predĺži len o dve minúty.
Tomáš Holúbek, hovorca Nitry
ilustračné foto: Transdev
Novinky z oblasti poľnohospodárskej, lesnej a komunálnej techniky, ale aj Smart City riešenia Vám do Nitry prináša veľtrh Agrosalón a Les. Od 4. do 7. decembra nájdete na výstavisku Agrokomplex nielen techniku, ale aj bohatý sprievodný program zameraný na inovácie a udržateľnosť v poľnohospodárstve. Príďte si vybrať mechanizáciu v predsezónnom termíne!
Hlavnou témou veľtrhu Agrosalón a Les 2024 budú „Inovácie a udržateľnosť v poľnohospodárstve“. Veľtrh sa v tomto roku sústredí na moderné technológie, automatizáciu a riešenia zamerané na ekologické a ekonomicky efektívne poľnohospodárstvo. Téma reflektuje aktuálne výzvy odvetvia, ako sú klimatické zmeny, nedostatok pracovnej sily a rastúce požiadavky na produkciu potravín.
Veľtrh ponúkne aj bohatý sprievodný program, ktorý zahŕňa nielen výstavu najnovšej techniky, ale aj odborné konferencie a diskusie. Návštevníci sa môžu tešiť na interaktívne zóny, kde si budú môcť vyskúšať najnovšie technológie, a tiež na prezentácie zamerané na využívanie umelej inteligencie a ekologických riešení v poľnohospodárstve.
Súbežne s veľtrhom Agrosalón a Les sa uskutoční aj výstava Smart City, ktorá poskytne priestor na zdieľanie skúseností s inými vystavovateľmi z rôznych sektorov, ktorých inovatívne riešenia môžu prispieť k rozvoju miest, obcí a regiónov na Slovensku. Téma Smart City sa stáva stále dôležitejšou súčasťou tohto rozvoja. Výstava sa bude konať pod záštitou ZMOS-u.
TS
foto: Adobe Stock
Novembrom rezonuje téma ochrany práv detí viac ako inokedy – pripomíname si totiž hneď tri dôležité dátumy, a to Európsky deň na ochranu detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním (18. 11.), Svetový deň prevencie násilia páchaného na deťoch (19. 11.) a a Svetový deň detí (20. 11.).
2. ročník výtvarnej súťaže
Pri tejto príležitosti sme zorganizovali výtvarnú súťaž na tému „Ako by vyzeral svet bez násilia“. Zapojilo sa do nej 8 základných škôl, a to: ZŠ Benkova, ZŠ Beethovenova, ZŠ Škultétyho, ZŠ Topoľová, ZŠ Tulipánová, ZŠ na Hôrke, ZŠ Kniežaťa Pribinu.
Porota zložená z Mareka Hattasa, primátora mesta, Mariany Kováčovej, riaditeľky Centra Slniečko, n. o., Lenky Kratochvílovej zo ZUŠ Heleny Madariovej a Erika Fehéra zo ZUŠ Jozefa Rosinského vyberala celkovo z 32 prác.
Víťazi boli vyhlásení priamo na bubnovačke na Svätoplukovom námestí. Stali sa nimi:
- V kategórii žiakov I. stupňa:
Vanesa Székeliová, ZŠ Beethovenova
Filip Galbavý, ZŠ Na Hôrke
Dávid Líška, ZŠ Knieťaža Pribinu
- V kategórii žiakov II. stupňa:
Lea Uhliariková, ZŠ Škultétyho
Tamara Hamarová, ZŠ Topoľová
Olena Hryshkevych, ZŠ na Hôrke
- Špeciálna cena primátora mesta Nitry bola udelená:
Lea Čaplová, ZŠ Topoľová
(red)
foto: Roman Oravec
V stredu 20. novembra budú Chrenovský most a Divadlo Andreja Bagara po zotmení svietiť na modro. Nitra týmto gestom podporí Svetový deň detí.
Pôjde už o druhý ročník iniciatívy „Blue Landmarks“, keď sa významné dominanty po celom svete osvietia namodro. Organizuje ju kancelária UNICEF na Slovensku.
Svetový deň detí si pripomíname každoročne na výročie ratifikácie dôležitého dokumentu – Dohovoru o právach dieťaťa, a slúži ako platforma na podporu celého spektra detských práv, a to pre každé dieťa.
Témou Svetového dňa detí v roku 2024 je „Počúvajte budúcnosť“. „Povzbudzujeme svet, aby aktívne počúval detské nádeje, sny a vízie do budúcnosti a podporujeme právo detí na účasť. Deti by mali mať možnosť vyjadriť svoj názor na svet, v ktorom chcú žiť, a je našou povinnosťou počúvať a podporovať ich vízie,“ píše sa vo vyhlásení UNICEF.
V minulosti sa v rámci iniciatívy “Blue Landmarks“ namodro premenili rôzne významné pamiatky ako Akropola, Empire State Building či Eiffelova veža. Na Slovensku sa minulý rok rozsvietilo 13 objektov v 6 mestách, z ktorých spomeňme napríklad Prezidentský palác, košický Dóm sv. Alžbety či bratislavské UFO.
Popri komunikácii dôležitého odkazu a upútania pozornosti širokej verejnosti je to zároveň aj skvelá príležitosť na zviditeľnenie jednotlivých miest či pamiatok v spojení s dôležitou myšlienkou podpory detských práv.
(red)
foto: Adobe Stock, Roman Oravec
Mesto Nitra získalo Národnú cenu Slovenska za kvalitu a spoločenskú zodpovednosť. Víťazom sa stalo v kategórii kvalita.
Súťaž s 22-ročnou tradíciou vyhlasuje Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR ako koordinátor štátnej politiky kvality.
Mestá obvykle nevyhrávajú cenu za kvalitu
Poslaním súťaže je zapojenie čo najširšieho okruhu organizácií verejnej správy aj podnikateľskej sféry do progresívnych metód manažérstva, prostredníctvom ktorých sa dosahuje zvýšenie efektívnosti a výkonnosti všetkých činností organizácie. Tým sa zvyšuje kvalita života občanov.
Nie je obvyklé, aby národné ceny vyhrávali mestá. Ocenené bývajú zväčša ministerstvá alebo organizácie, ktoré pod ministerstvá spadajú. Okrem nich súťažia ešte napríklad školy, mestá alebo samosprávne kraje.
„Toto prestížne ocenenie je výsledkom neúnavnej práce, odhodlania a profesionálneho prístupu nášho tímu, ktorý sa každý deň snaží o zlepšovanie služieb a života v našom meste. Ďakujem celému tímu mestského úradu za ich nadšenie, tvrdú prácu a zodpovednosť voči našim obyvateľom. Táto cena patrí nám všetkým a je záväzkom pokračovať v našej spoločnej vízii pre lepšiu Nitru,“ povedal bezprostredne po udelení ocenenia primátor Marek Hattas.
Správne riadenie projektov šetrí mestu peniaze
Súťaž ako jediná u nás ponúka organizáciám verejnej správy a podnikateľského sektora možnosť vyzdvihnúť svoje silné stránky a zhodnotiť sa podľa európskych uznávaných kritérií. Organizácie zapojené do súťaže museli preukázať, že kvalita a spoločenská zodpovednosť sú pre ne prioritou v každej oblasti ich pôsobenia.
Súťaž má dve kategórie – kvalita a spoločenská zodpovednosť. V kategórii kvalita, v ktorej Nitra vyhrala, je súťaž založená na princípoch výnimočnosti manažérskeho modelu CAF.
„Pri nástupe do funkcie v roku 2018 som utrpel menší šok, keď som zistil, že na mestskom úrade neexistuje žiadne riadenie projektov a procesov. Modelom CAF sme sa okrem iného postarali o riadenie procesov, aké bežne funguje v súkromných firmách. K tomu zavádzame riadne riadenie projektov a výsledkom je napríklad schopnosť získavať pre mesto oveľa viac peňazí z externých zdrojov, vrátane eurofondov, čo má zase za následok, že sa nám podarilo dostať mesto na jeho historicky najnižšie zadĺženie,“ vysvetľuje primátor.
Prínos pre obyvateľov
Po zavedení modelu CAF do procesov na mestskom úrade si zmeny v kvalite poskytovaných služieb mohli okamžite všimnúť aj obyvatelia.
„Nastavili sme vnútorné procesy na úrade, vďaka ktorým efektívnejšie riadime investičné akcie v meste, od vysúťaženia zhotoviteľa až po ich realizáciu. Mesto má novú web stránku, ktorá nekopíruje štruktúru úradu, ale je vytvorená podľa reálnych potrieb obyvateľov tak, aby na nej každý intuitívne a rýchlo našiel, čo potrebuje. Organizácia klientskeho centra sa nastavuje na základe dát z vyvolávacieho systému, čo viedlo k väčšej efektivite a čo občan pocítil na kratšom čakaní a rýchlejšom vybavení agendy, s ktorou za nami na mestský úrad prišiel,“ povedal prednosta radnice Martin Horák. V lepšom zorientovaní sa pri vybavovaní úradných vecí pomohli aj videá, ktoré názorne ukázali, ako postupovať v jednotlivých prípadoch riešených na radnici.
Kvalita kultúrnych a spoločenských podujatí sa zase zvýšila zisťovaním spätnej väzby od návštevníkov podujatí. Rovnako sa vytvorilo množstvo verejne prístupných databáz, v ktorých si občan ľahko nájde informácie rôzneho typu – od informácií o poskytovaných sociálnych službách cez rozmiestnenie CO krytov až po informácie o tom, kde všade sú rôzne inžinierske siete.
Mesto pokračuje v neustálom zlepšovaní svojich činností smerom k obyvateľom aj vlastným zamestnancom. Má na to prijatý akčný plán zlepšovania na roky 2024 – 2026. „Zapájame sa do výmeny skúseností medzi mestskými úradmi a ďalšími organizáciami verejnej správy v rôznych oblastiach riadenia kvality úradu. Výsledkom je nielen zdieľanie skúseností a vzájomné učenie sa, ale aj porovnávanie výsledkov výkonnosti na základe dát, čo môže výrazne pomôcť v skvalitnení služieb občanom a vo zvýšení celkovej kvality života v meste,“ povedala Monika Reiskupová, metodička modelu CAF.
Tomáš Holúbek
Už 21. ročník medzinárodného festivalu umení Konfrontácie opäť oživí nitriansku Synagógu, kde sa stretne hudobné a výtvarné umenie v jedinečnej harmónii.
„Popri dielach svetových autorov zaznejú aj diela slovenských skladateľov minulosti i súčasnosti vo vzájomných historických, žánrových i štýlových konfrontáciách. Tešíme sa, že na festivale budeme môcť prezentovať i dve premiéry z tvorby slovenského skladateľa Ľuboša Bernátha,“ uviedla dramaturgička festivalu Alena Čierna.
Festival je spojený tiež so sprievodnými podujatiami – výstavou poľskej výtvarníčky Iwony Bugajskej-Bigos z Poľska a s Umeleckou kaviarňou s podtitulom „Ako na to…?“, kde mladým priaznivcom umení budú poprední slovenskí umelci odpovedať na rôzne otázky v súvislosti s umeleckou tvorbou.
„Tešíme sa na vašu hojnú účasť a dúfame, že každému z Vás v rámci pestrej dramaturgie ponúkneme to, čo ho zaujme, poteší a inšpiruje,“ doplnila kurátorka výstavy Adriana Récka.
Počas festivalu odznie celkom päť večerných koncertov so začiatkom o 18.00 h.
PROGRAM
- pondelok / 18. november 2024 / 18:00
KOMORNÝ KONCERT
Jarolím Emmanuel Ružička, husle
Dana Šašinová Satury, klavír
Program: J. L. Bella, P. Martinček, Ľ. Rajter, Ľ. Bernáth, A. Pärt, L. Kupkovič
- utorok / 19. november 2024 / 18:00
KLAVÍRNY RECITÁL
Eduard Lenner, klavír
Program: E. Suchoň, F. Chopin, M. P. Musorgskij
- streda / 20. november 2024 / 18:00
HOMMAGE À MAREK BREZOVSKÝ
Lenka Gálisová Quartet & Sisa Michalidesová
Program: M. Brezovský, S. Michalidesová, L. Gálisová, M. Kukučka
- štvrtok / 21. november 2024 / 18:00
KOMORNÝ KONCERT
Ad Libitum, komorný súbor (Maďarsko)
Program: F. Schubert, B. Bartók, J. Nomülner, P. Schoenfield, J. Sanches, Ľ. Bernáth, M. Novák
- piatok / 22. november 2024 / 18:00
JÁN DOKTOR FAUST alebo NEVESTA Z PEKLA TYJÁTR
Ivan Gontko, Ivana Benedikovič Gontková (vodenie bábok), Matúš Kucbel (čembalo)
Hudba: P. Roškovský, D. Zipoli, A. M. y Coll, J. V. Paus, J. Reford, J. Ch. Kellner a ďalší skladatelia 16. – 18. storočia
(red)
foto: archív mesta, OZ Konfrontácie
November je mesiacom ochrany práv detí. V tomto období si pripomíname dôležité dátumy, ktoré sú venované prevencii a ochrane najzraniteľnejších – detí. Každé dieťa má právo na šťastné a bezpečné detstvo. Spolu môžeme prispieť k tomu, aby sme ochránili ich práva a zabezpečili im bezpečné prostredie.
Giovanni Bosco kedysi povedal: „Prvým šťastím dieťaťa je, že je milované“.
18. november je Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním. Ako jedno z opatrení na predchádzanie týmto trestným činom páchaným na deťoch ustanovil Výbor ministrov Rady Európy v roku 2015 tento deň za Európsky deň ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním.
19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí. Svetový deň prevencie týrania detí, vyhlásila Svetová ženská organizácia v Ženeve v roku 2000 a má všetkým pripomenúť, že aj deti majú svoje práva na ochranu pred rôznymi formami násilia.
20. november je Svetovým dňom detí. V tento deň si pripomíname prijatie Deklarácie práv dieťaťa a Dohovoru o právach dieťaťa. Deklaráciu práv dieťaťa prijala Organizácia spojených národov v roku 1959. Dňa 20. novembra 1989 prijalo Valné zhromaždenie OSN Dohovor o právach dieťaťa. Tento dokument postupne ratifikovalo 193 krajín, v dôsledku čoho sa stal najširšie prijatou zmluvou o ľudských právach v histórii. Dohovor o právach dieťaťa je prvým právne záväzným medzinárodným nástrojom presadzovania práv detí, pričom definuje občianske, politické, ekonomické, sociálne, zdravotné a kultúrne práva detí.
Práve tieto dni upozorňujú na potrebu prevencie, vzdelávania a otvorenej diskusie o právach detí, ktoré potrebujú ochranu nielen doma, ale aj v školách, v záujmových krúžkoch, či na sociálnych sieťach.
Pri tejto príležitosti sme oslovili Marianu Kováčovú, riaditeľku neziskovej organizácie Centrum Slniečko, ktorá už viac než 20 rokov poskytuje podporu ženám a deťom zažívajúcim násilie.
S akými prípadmi násilia páchaného na deťoch sa vo svojej praxi najčastejšie stretávate?
V poslednom období sú to najviac sexuálne zneužívané deti. Ale samozrejme, stretávame sa aj s prípadmi detí, ktoré boli dlhodobo bité, s deťmi, na ktorých bolo páchané psychické násilie ako napr. ponižovanie, vulgárne nadávky, zatváranie v tmavých miestnostiach. Napokon ako u fyzického násilia, tak aj u sexuálneho zneužívania je vždy prítomné aj psychické násilie, nakoľko akékoľvek násilie voči dieťaťu, mu spôsobuje aj závažnú psychickú traumu. Čím je ale dieťaťu ten, čo ubližuje bližší, tým je situácia pre neho náročnejšia a traumatizujúcejšia. Prečo? Je jednoduchšie sa zdôveriť, ak nám ublíži cudzia osoba, ale ak nám ubližuje osoba, ktorá nás má chrániť, ktorú máme radi, sme presvedčení, že je to naša vina a vtedy mlčíme. Hanbíme sa za to, obviňujeme sa, hnevá nás to a sužuje. Takto presne sa cítia aj deti, ktorým ubližujú tí najbližší. V posledných rokoch zaznamenávame zvýšený počet prípadov detí, ktoré sú sexuálne obťažované prostredníctvom sociálnych sietí.
Kto je najčastejšie páchateľom násilia na dieťati?
Okruh páchateľov je veľmi široký. Od priateľov, známych cez rodinných príslušníkov, blízke osoby až po osoby, ktoré zneužívajú závislosť dieťaťa a to nielen v rodine, ale aj v škole, v záujmových krúžkoch, v športových kluboch, a aj v cirkvi. Mýtom, ktorý panuje v spoločnosti je, že najčastejším páchateľom násilia na deťoch je cudzia osoba, ktorú dieťa nepozná. Opak je pravdou a dokazujú to aj mnohé výskumy. Najčastejšími páchateľmi sú ľudia dieťaťu známi – rodičia, súrodenci, rodinní známi, rovesníci. A ak by ste sa pýtali, kto sa uchyľuje k násiliu v rodinách voči deťom častejšie, či matky alebo otcovia, tak výskumy ukazujú, že je to približne rovnako na oboch stranách. A či sú obeťami násilia viac dievčatá alebo chlapci, tak ručička váh je viac na strane dievčat.
Je možné rozpoznať typické príznaky týchto prípadov?
Aj áno aj nie. Je dôležité, aby sme znaky týraných, sexuálne zneužívaných detí dokázali identifikovať, aby sme sa stali vnímavejší. Ale to si vyžaduje sa v tejto oblasti vzdelávať. Znaky môžeme identifikovať v oblasti fyzického a duševného zdravia. Týrané dieťa býva často chorľavé, objavujú sa u neho modriny na neobvyklých miestach, zlomeniny, vystavuje sa bez problémov ohrozujúcim situáciám, môže sa u neho prejavovať zvýšená agresivita namierená voči iným, ale aj voči sebe. Špecifické znaky je možné identifikovať v správaní, prejavoch a reakciách dieťaťa, ale napr. aj v kresbách. Dieťa niekedy nedokáže vypovedať, čo sa s ním deje, ale vie to vyjadriť kresbou. Stáva sa aj, že si nič nevšimneme a napriek tomu je dieťa týrané alebo sexuálne zneužívané. Deti sa za to, čo sa im deje hanbia, obviňujú sa, majú strach, že budú musieť oni odísť z rodiny, preto ju všemožne chránia a maskujú stopy po násilí.
Veľa sa hovorí o tom, že ľudia by mali byť viac všímaví k sebe aj k svojmu okoliu. Čo je prvým varovným signálom, kedy by sme mali spozornieť?
Určite by sme si mali všímať náhle zmeny v správaní dieťaťa. Ak sa z veselého dieťaťa náhle stane dieťa ustrašené, neverí si, obáva sa akéhokoľvek dotyku, aj pohladenia, môže sa niečo vážne diať. Nemusí ísť hneď o násilie, ale treba tomu venovať pozornosť. Ak má dieťa modriny na zvláštnych miestach, ak ho počujete spoza dverí, či stien kričať, plakať, alebo sa začína správať agresívne, začína nekontrolovane ubližovať iným treba spozornieť a nemlčať. Tieto deti, najmä kvôli ich zvláštnemu správaniu bývajú vyčleňované z kolektívu, nemajú kamarátov. Možno sa zdá, že pri týchto príznakoch nemusí ísť ešte o nič vážne. To je pravda, môže to byť iba niečo situačné, mohlo sa niečo v rodine stať. Ale ak to trvá dlho a opakuje sa to, prípadne sa stav dieťaťa zhoršuje, môže to súvisieť aj s násilím. Prejavy týraných detí sa spočiatku od väčšiny veľmi nelíšia, keď však spozornieme čím skôr, môžeme zastaviť násilie včas a možno aj zachrániť život dieťaťa.
Ako je potrebné postupovať v prípade, že máme podozrenie na páchanie násilia alebo akéhokoľvek zlého zaobchádzania s dieťaťom?
Predovšetkým je potrebné nezostať ticho. Pokiaľ sa dieťa zdôverí je dobré, ak ho sprevádzame celým procesom. V prípade ak sa nechce vrátiť domov a je vo vážnom ohrození, je dôležité okamžite kontaktovať políciu (158), orgán SPODaSK a nahlásiť to, čo dieťa povedalo. Prioritou ale je, ak je dieťa zranené, aby mu bola zabezpečená okamžite lekárska starostlivosť. Nie je vhodné sa dieťaťa pýtať na úplné detaily, najmä ak ide o podozrenie na sexuálne zneužívanie. To je potrebné nechať na políciu. Pre dieťa je dôležité, že mu niekto dôveruje a chce mu pomôcť. Nemali by sme mu ale sľúbiť, že to, čo nám povie, zostane naším spoločným tajomstvom. Tento sľub by sme museli porušiť, nakoľko ak ide o podozrenie na trestný čin, je v zmysle zákona povinnosť ho nahlásiť. Ak sa nám dieťa nezdôverilo a máme podozrenie na týranie, mali by sme informovať orgán sociálno-právnej ochrany detí, prípadne políciu a zdieľať svoje podozrenie.
Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí majú strach nahlásiť podozrenie na násilie, napríklad pre obavy, že by mohli situáciu ešte zhoršiť?
Každý z nás má určite obavy, ak je svedkom, keď sa ubližuje iným, najmä deťom. Rozmýšľame nad tým, čo sa stane, ak sa do situácie zaangažujeme. Hlavou nám beží: „Ochráni mňa a moju rodinu niekto? Čo ak sa celá situácia obráti voči mne?“ Vo väčšine z nás však zvíťazí. “Ale ochráni niekto bezbranné dieťa, ktoré je vystavené násiliu?“ Môžeme byť totiž pre neho poslednou šancou na zastavenie násilia.
Ohlásiť násilie na dieťati sa dá aj anonymne. Na políciu, na prokuratúru aj na príslušnom oddelení Úradu práce sociálnych vecí a rodiny. Listom, emailom, telefonicky. Je potrebné vedieť meno a priezvisko dieťaťa, vek, jeho adresu, miesto kde sa zdržuje, meno, priezvisko a adresu jeho rodičov. Ústredie práce má zriadenú na tento účel aj bezplatnú telefonickú linku 0800 191 222. A ak máme pochybnosti môžeme sa poradiť s odborníkmi v rôznych organizáciách, ktorí sa tejto téme venujú. Nájdeme ich na www.bezmodrin.sk Okrem toho je tam veľa zaujímavých informácií a možnosti sa vzdelávať v tejto téme.
Ako sa mení psychický stav detí, ktoré sú vystavené násiliu. Aké dlhodobé následky to môže mať na ich život?
Ťažko to napísať na pár riadkov. Násilie môže mať na každé dieťa, ktoré nim prešlo iné následky. Jedno dieťa môže byť utiahnuté a celý život sa nedokáže presadiť. Obviňuje sa alebo obviňuje iných a nedokáže sa vymaniť z role obete. Alebo sa aj v dospelosti stáva opätovne obeťou násilného partnera, prípadne sa z neho stáva násilná osoba. Môže mať závažné psychické problémy, môže si ubližovať, rezať sa, môže mať samovražedné tendencie, nedokáže nadviazať plnohodnotný vzťah. Ale môže sa z tejto ťažkej situácie aj dostať a nemusí mať závažné následky. Je to najmä v prípadoch, ak dostane adekvátnu odbornú pomoc, ak opätovne zažije bezpečie, láskyplné prostredie, začne veriť ľuďom. V takom prípade sa bludný kruh násilia dokáže pretrhnúť.
Koľko nových prípadov násilia páchaného na deťoch ste zaznamenali za obdobie rokov 2023 – 2024?
Za rok 2023 sme zaznamenali 113 nových prípadov násilia na deťoch. Venujeme sa im priamo v našich zariadeniach – Centre pre deti a rodiny, v Bezpečnom ženskom dome. Pracujeme s nimi aj v teréne a ambulancii.
Ako pomáha vaša organizácia detským obetiam násilia?
Poskytujeme im pomoc, podporu, bezpečie, krízovú intervenciu, sociálne, psychologické a špeciálno-pedagogické poradenstvo. V prístupe k deťom využívame aj prvky arteterapie, muzikoterapie, canisterapie, hipoterapie, snoezelen. Snažíme sa, im poskytnúť veľa lásky a s tým súvisí aj „plné vrece“ trpezlivosti pri prekonávaní následkov traumy, ktorú násilie spôsobilo. Týrané deti reagujú totiž mnohokrát nevyspytateľne. Preferujeme čo najmenej detí pod jednou strechou, aby sme sa im mohli individuálne venovať . A oni nám to oplácajú keď sa usmievajú, vymýšľajú huncútstvá a sú šťastné. Ale cesta k tomu je často dlhá a hrboľatá. Práve preto sa snažíme robiť aj prevenciu a vytvorili sme preventívny program KOZMO a jeho dobrodružstvá, ktorý má vynikajúce referencie od pedagógov, pedagogičiek, psychológov a psychologičiek. Viac o programe na www.kozmove-dobrodruzstva.sk
Práca s deťmi a obeťami násilia je určite psychicky náročná. Čo vás osobne motivuje a kde nachádzate zmysel pokračovať v tejto práci?
To, že je náročná, to je pravda a preto veľká vďaka všetkým, ktorí ju robia s obrovskou láskou a nevzdávajú to. Mám obrovské šťastie na ľudí okolo seba, vďaka za nich. Ale aj za ich rodiny, ktoré ich podporujú, bez nich by to išlo iba ťažko. A čo motivuje mňa? Za mňa je motivácia jednoduchá a možno aj trochu „sebecká“. Ak sa mi podarí za deň vyčarovať úsmev na tvári aspoň u jedného človeka, tak aj ja som šťastnejšia. A čo iného si priať? Možno, ak by sme sa viac sústredili na to, aby sme boli spokojní a šťastní, tak by aj okolie okolo nás bolo pozitívnejšie a šťastnejšie. Šťastie je totiž nákazlivé.
Mali ste niekedy momenty, kedy ste chceli zmeniť povolanie? Ak áno, čo vás priviedlo späť?
Samozrejme, že áno. Začiatky boli naozaj náročné. Spočiatku som nebola špeciálnou pedagogičkou, ale stavebnou techničkou, „zháňačkou“ piesku, vápna, tehiel, cementu, dreva, okien – samozrejme, že všetko zadarmo, lebo sme získali rodinný dom, financie neboli a bolo ho potrebné zrekonštruovať. Postupne sme v ňom vybudovali prvé krízové centrum pre týrané deti a matky s deťmi na Slovensku. Veľa nocí som rozmýšľala, či to zvládnem. Obrovskú silu som ale dostávala z rodiny a podporovalo ma mnoho skvelých ľudí, ktorých som na tejto ceste stretla a ktorým som za to vďačná. Niekedy som si, keď už toho bolo veľa hovorila, že by bolo možno jednoduchšie predávať palacinky alebo lokše. A potom zazvonil telefón, že nás chce niekto podporiť, alebo že sa podarilo zachrániť ďalšie dieťa či ženu, obeť domáceho násilia. A myšlienky na lokše a palacinky sa rozplynuli.
Môžete sa podeliť o konkrétny prípad, kedy zachránilo zdravie a život dieťaťa práve všímavosť okolia?
Asi väčšina prípadov, ktorá sa dostane k nám do Centra Slniečko, súvisí s tým, že si niekto niečo všimol, nebál sa povedať či podať oznámenie. Alebo dieťa našlo odvahu a začalo hovoriť, najskôr v náznakoch a keď zistilo, že je prijímané, že sa niekto o neho zaujíma a je v bezpečí, tak sa zdôverilo s tým, čo sa mu deje. Tých prípadov, o ktorých by sa dalo hovoriť je za tých viac ako 30 rokov naozaj veľa. Za každým sa skrýva veľa utrpenia ale aj mnoho radosti. Najmä ak zažijete neuveriteľný „prerod“ dieťaťa, ktoré si zažilo napríklad sexuálne zneužitie a po čase ho vidíte smiať sa, dokáže vás spontánne objať, tešiť sa z maličkostí, pritom keď prišlo do Centra bolo nahnevané, nikoho sa nedokázalo dotknúť, všade okolo seba kopalo a bránilo sa ako zranené zvieratko.
Vo svojich spomienkach pôjdem trochu ďalej. Spomínam si na 9-ročné dievčatko, ktoré nám priviezli vyhladované, s rukou v sádre sociálne pracovníčky z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Upozornil na ňu farár z jednej časti predmestia Nitry. Videl ju ako sedí blízko kostola špinavá, zablatená, drží si ruku a žobre. Spýtal sa jej, čo tam robí a ona odpovedala, že ju mama poslala, aby išla žobrať jedlo a peniaze a že ak nič nedonesie, že ju zase zbije. Neváhal a okamžite zavolal na oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí na Úrad práce a dievčatko bolo okamžite umiestnené do Centra Slniečko. Predtým, ale musela ísť do nemocnice, lebo ruka, ktorú si pridržiavala, bola zlomená. Zlomila jej ju mama. Odvtedy ubehlo viac ako 15 rokov. Dievčatko sa dostalo do náhradnej rodiny, vyštudovala strednú školu, úspešne zmaturovala, vydala sa a už má aj vlastné dieťa, o ktoré sa príkladne stará. Nebolo to jednoduché, keď ju k nám doviezli, s nikým dlho nechcela komunikovať, schovávala si každý deň do postele, do skrine jedlo. Bála sa, že môže prísť opäť obdobie, keď bude hladná. Nikomu nedôverovala. Čas, láskyplný prístup tímu v Centre Slniečko a skvelých pestúnov pomaly zacelil „ rany na duši a tele“.
Užitočné stránky a kontakty
- Krízová linka Centra Slniečko – 0905 511 512
- Linka detskej istoty: 116111
- Linka detskej dôvery: 0907 401 749
- Linka pomoci obetiam násilia: 0850 111 321
- Bezplatná telefonická linka pre nahlásenie zneužívania sociálneho systému a zanedbávania starostlivosti o deti: 0800 191 222
- Centrum pre obete domáceho násilia – Centrum Slniečko
- Deti – Linka Detskej Istoty (ldi.sk)
- linka@pomocobetiam.sk
- Krízová linka pomoci – IPčko.sk (krizovalinkapomoci.sk)
Pripravila: Martina Svitačová, Lenka Mareková
foto: archív MK, ilustračné
V dňoch 31. októbra až 3. novembra sa členovia Speváckeho zboru Nitria zúčastnili medzinárodného festivalu Cantate Dresden 2024. Na festivale sa predstavilo 15 speváckych zborov z Nemecka, Čiech, Švajčiarska, spevácky zbor Nitria reprezentoval Slovensko.
Piatková prehliadka Drážďan členov zboru očarila krásou architektúry a bohatou históriou a kultúrou. Večer zavŕšili koncertom v kostole Troch kráľov (Dreikönigskirche) spolu s ďalšími tromi zbormi.
Sobotný spoločný koncert sa konal v kostole Svätého Kríža (Kreuzkirche). Tento chrám s viac ako 3 000 miestami na sedenie je najväčšou a s 92 metrovou vežou aj najvyššou cirkevnou stavbou v spolkovej krajine Sasko.
Na koncerte odzneli skladby slovenských autorov M. Sch. Trnavského a J. Rosinského. Skladbou „Aká si mi krásna“ od E. Suchoňa sa nitriansky zbor dotkol sŕdc ich speváckych kolegov z Čiech.
Koncert zakončili spoločnou piesňou Cantate Dresden, ktorá potvrdila, že hudba stiera rozdiely medzi národmi a prispieva k ich zbližovaniu.
Záverečný koncert odznel v nádhernom Kostole Matky Božej (Frauenkirche), ktorý bol počas druhej svetovej vojny kompletne zbombardovaný a nanovo postavený a verejnosti sprístupnený v roku 2005 . Pre členov zboru bolo potešením spievať na tomto mieste.
„Vďaka festivalu sme mali možnosť stretnúť spevácke zbory z viacerých krajín a vypočuť si ich repertoár. Našim cieľom bolo dobre reprezentovať nielen Nitru, ale aj celé Slovensko a nadviazať priateľské vzťahy s európskymi spevokolmi,“ približujú členovia zboru.
Účasť zboru na festivale bola čiastočne hradená z Fondu na podporu umenia. Zbor podporilo aj Mesto Nitra a Nitriansky samosprávny kraj.
Tatiana Kobidová, členka SZ Nitria
foto: Buchmann touristic & consulting, Tomáš Pavelka
Sedemnásty ročník festivalu Vysoké hory Nitra sa uskutoční v sobotu 23. novembra od deviatej ráno na nitrianskom mestskom úrade. Predchádzať mu bude detský piatok pre žiakov základných škôl a nedeľný poznávací výlet.
Vysoké hory Nitra sú mimoriadne obľúbeným podujatím pre cestovateľov, zážitkárov a dobrodruhov, ktoré priťahuje každý rok stovky ľudí. Festival organizuje Nitriansky horský spolok, jeho partnerom je aj mesto Nitra. Primátor Nitry Marek Hattas prevzal nad podujatím záštitu. Festival je pre všetkých zadarmo.
Hlavný program v sobotu pozostáva z piatich blokov s filmami a prezentáciami zaujímavých hostí.
Na festival zavíta napríklad poľský horolezec a himalájista Aleksander Lwow. Na svojom konte má štyri osemtisícovky. „Dokopy vystúpil dvadsaťdvakrát na štíty prevyšujúce 6000 metrov. Porozpráva o svojom živote alpinistu a jeho najdôležitejších momentoch. Do Himalájí sa pozrieme aj s Jánom Bystrianskym a Jánom Dubeckým. Kňazmi, ktorí majú veľmi radi hory a túry. V rámci výpravy katolíckych kňazov sa s dvomi spolubratmi podujali vystúpiť na Manaslu, ôsmy najvyšší vrch sveta,“ avizuje Radovan Baláž, PR manažér festivalu.
Na festivale sa znovu predstaví Svetozár Krno, ktorý patrí k priekopníkom slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky. V roku 1984 sa jemu a priateľom podarilo zrealizovať jedinečný 78-dňový súvislý prechod hlavného hrebeňa Karpát v dĺžke dvetisíc kilometrov. „Tento rok si 40. výročie prvého československého prechodu Karpát pripomenuli aktívne, a to zopakovaním hrebeňovky až zo Srbska, kedy absolvovali za 3 mesiace približne 2 500 kilometrov,“ hovorí Baláž. Festival tradične počíta aj s cestovateľmi z Nitry a okolia. Takým bude tento rok Jozef Fronc, ktorý navštívil mnohé horstvá po svete, ale vždy sa najradšej vracia domov do Vysokých Tatier. Návštevníci sa tiež môžu tešiť na dokumentárne cestovateľské filmy.
Viac o festivale sa dozviete TU.
Tomáš Holúbek
19. novembra, vo Svetový deň prevencie násilia páchaného na deťoch, pripravuje Centrum Slniečko,
n.o. s partnermi Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia páchaného
na deťoch a Centrom Locika už jedenásty ročník „ Bubnovačky“.
V utorok 19. novembra presne od 10:00 – 11:00 sa rozozvučia bubny a všetko na čom sa dá
bubnovať celým Slovenskom a Českom. Viac ako 270 000 detí a dospelých bude bubnovať, z toho
viac ako 8 800 detí a dospelých v meste Nitra.
A prečo aj tento rok bubnujeme?
Aby bolo deti lepšie počuť! Aby sme my dospelí nezabúdali, že deti treba chrániť! Aby deti, ktorým
bolo ubližované, mali dostupnú pomoc! Aby sa bitka a fyzické tresty stali na Slovensku
minulosťou! Aby sme nahlas vyjadrili jasné NIE násiliu na deťoch! Aby sme neboli ticho! Ticho
totiž deti pred násilím neochráni!
Bubny sa na Slovensku prvýkrát rozozvučali 19. novembra zo Svätoplukovho námestia z Nitry
presne pred 14-imi rokmi, pod taktovkou Igora Holku a CAMPANA BATUCADA. A tento rok sa
na Svätoplukovom námestí rozozvučia opäť, a to pod záštitou primátora Mareka Hattasa.
No aj v Nitre to nie je iba o bubnovačke. Mesto Nitra zorganizovalo výtvarnú súťaž na tému „Ako
by vyzeral svet bez násilia“. Víťazi budú vyhlásení priamo na bubnovačke. V priebehu novembra
realizovalo Centrum Slniečko, n.o. preventívne programy pre deti na základných a stredných
školách v Nitre, vzdelávanie o špecifických znakoch v kresbách traumatizovaných detí, stretnutia
odborníkov a aj počas novembra „ochránilo desiatku detí, ktorým bolo ubližované.“
Bubny sa rozozvučia z viac ako 970-ich miest a obcí na Slovensku a v Čechách. A prihlasovanie
stále nekončí. Bubnovať môže ktokoľvek a kdekoľvek.
„Každé dieťa si zaslúži lásku, bezpečie a šťastné detstvo. Násilie na deťoch je zlyhanie nás všetkých.
Musíme zmeniť spoločnosť, v ktorej žijeme a vytvoriť prostredie, kde sa deti budú cítiť chránené a
milované. Som hrdý, že v našom meste pôsobia organizácie, ktoré sa venujú deťom
traumatizovaným násilím a ktoré systematicky poukazujú na to, že stále existujú deti, pre ktoré je
násilie dennou realitou.“ Marek Hattas, primátor mesta Nitra.
„Je mi smutno, keď hľadím do očí detí, ktoré sú po tom, čo zažívali dlhodobé týranie, sexuálne
zneužívanie, umiestnené do nášho Centra. Áno, mnohé z nich po čase pookrejú, aj sa usmievajú a
dokážu sa tešiť z maličkostí, keď sa cítia v bezpečí. My dospelí neveriacky krútime hlavou nad tým,
čo všetko, aké krutosti museli znášať. Často si dávame otázku, či by sme to zvládli my?
Keď sa však pozrieme bližšie na mnohé prípady detí, na ktorých bolo páchané násilie, zisťujeme,
že sa väčšine z nich dalo zabrániť, či odhaliť ich skôr. V systéme prevencie a pomoci deťom, ktoré
zažívali či zažívajú násilie, máme biele miesta, ale je na nás dospelých, aby sme ich postupne
zmysluplne zapĺňali. Najskôr ale musíme začať deti viac počúvať a dôverovať im. Vybubnovať
všetkým deťom „šťastné detstvo“ asi nedokážeme, môžeme sa ale spojiť, otvorene hovoriť o tom,
čo im chýba, navrhovať riešenia a nebyť ticho.“ Mariana Kováčová, Centrum Slniečko, n.o.
Pridajte sa aj vy 19. novembra 2024, v čase medzi 10:00-11:00, aby bolo HLAS DETÍ LEPŠIE
POČUŤ! Všetci zapojení sú súčasťou mapy „Bubnovačka 2024“. Viac na www.bubnovacka.eu
Hlavnými organizátormi sú tri organizácie, ktoré zohrávajú významnú úlohu na poli ochrany detí
pred násilím na Slovensku a v Čechách.
Centrum Slniečko, n.o., člen Koalície pre deti Slovensko, ktoré sa takmer 25 rokov venuje konkrétnej pomoci týraným, sexuálne zneužívaným deťom, rodinám v kríze a obetiam domáceho násilia.
Viac info na www.centrumslniecko.sk, www.bezmodrin.sk, www.kozmove-dobrodruzstva.sk
Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch, ktoré je
organizačnou súčasťou MPSVaR SR, vzniklo v roku 2014 a zohráva kľúčovú úlohu pri realizácii konkrétnych systémových riešení, zabezpečujúcich ochranu detí pred násilím.
Viac info na www.detstvobeznasilia.gov.sk
Centrum Locika, z.ú. z Prahy od roku 2015 pomáha deťom, zažívajúcim násilie v rodine. Chráni záujem dieťaťa a poskytuje mu i jeho rodičom odbornú pomoc.
Viac info na www.centrumlocika.cz, www.detstvibeznasili.cz
TS